יחסי גומלין בצורה הטובה ביותר שלהם – סימביוזה בה כולם יוצאים מרוצים

סימביוזה הדדית מתקיימת בכל הזמן סביבנו, החל מדג השושנון שחי בשיתוף עם שושנת הים שכולנו מכירים מהסרט מוצאים את נמו ועד לסרטן הנזיר אשר מגדל שושנת ים על הקונכייה שלו וגם כאשר הוא עובר דירה ומחליף את הקונכייה, הוא לא שוכח להעביר את השושנה לביתו החדש. בשתי הדוגמאות השושנה מגינה על אותם היצורים בעזרת ריר ארסי שיש עליה ובתמורה מקבלת מזון והגנה שונה.

גם דג הנקאי חי בשיתוף עם בעלי החיים, בהסתכלות ראשונית חשבתי שהדג הקטן הזה מציק לדגים, הוא מזנק עליהם ונראה כמו יתוש לבן אדם אבל רק כאשר מתעמקים ניתן לראות שלמעשה הוא אחראי לנקות אל בעלי החיים שלא יכולים להתקלח כמונו, בכך שהוא אוכל מהם טפילים וכל מיני מזיקים שנדבקים אליהם, הוא למעשה מנקה אותם בתחנות ניקוי ידועות בשונית. אפילו דגים טורפים גדולים מגיעים אליו, פותחים את הפה על מנת שינקה להם בין השיניים והם כמובן בתמורה לא טורפים אותו. יוצא שכולם מרוויחים, הדגים מקבלים ניקיון ודג הנקאי (רבים מכירים אותו כ"דג מנקה") מקבל הגנה וארוחה.

אלמוגים בתנאי קיבוץ
מסתבר שישנה סימביוזה המתקיימת בצורה נסתרת מהעין.. שיתוף הפעולה בין האלמוגים לאצות השיתופיות היא מעניינת מאוד. אלמוג הינו מושבה של בעלי חיים הנקראים פוליפים והם מייצרים ומשקיעים יחד את השלד הגירניי אותו אנו מכירים כאלמוג. מכיוון שהם לא נעים ממקומם, יש להם קושי גדול לספק את האנרגיה לה הם זקוקים ולכן הם מקבלים עזרה תמידית מהאצות החד תאיות. האצות מייצרות סוכר בתהליך הפוטוסינטזה בנוסף עוזרות לפוליפים לקבע סידן על מנת לבנות ולהשקיע את השלד הגירני. האצות בתמורה מקבלות הגנה מתמדת על ידי הפוליפים הצורבים.

דוגמא אחרונה שאתן מתוך המון דוגמאות שקיימות מתייחסת לדג קברנון שטייניץ החי בשיתוף עם סרטן נקשן. הסרטן אחראי לחפור מחילה בחול בתור מקום מסתור גם בשבילו וגם בשביל הדג הקטן. הדג בעל חוש ראייה מפותח ויכולת לחוש תנועות במים, הוא משתמש ביכולת זו כדי להתריע לסרטן מפני סכנות.