הצלילות באילת שינו לי לגמרי את התפיסה

הצלילות באילת שינו לי לגמרי את התפיסה

רק כשהתחלתי לצלול התחלתי להפנים כמה הטבע שמקיים אותנו הוא הרמוני וכמה שהכל מדויק בעולם הזה.

פעם חשבתי שיש בעלי חיים מיותרים ולא ממש הצלחתי לזהות קשרים בין כל מיני דברים שקורים בעולם. בצלילות התחלתי לתצפת על השונית ועם הזמן התחלתי לקלוט שלא רק שאין דבר מיותר, אלה שבלי בעלי החיים אפילו הכי מוזרים, מערכות שלמות עלולות לקרוס.

כל היצורים שנגעלתי מהם התגלו כסיבה להמשך החיים שלנו מכיוון שהם יצורים האחראים על פירוק ואילולא היו כאן כנראה שכבר היינו נדבקים במחלות כי יצורים שהיו מתים היו פשוט נשארים להירקב..

אגב שונית אלמוגים אחראית על אחוז גבוה מהחמצן אותו אנו צורכים מכיוון שהאצות שחיים באלמוגים פולטים חמצן ממש בדומה ליער ביבשה.

מסתבר שלכל אורגניזם בכדור הארץ יש התאמה באיזשהי צורה כלשהי לסביבה בה הוא חי, ויותר מכך היום ישנו מושג שנכנס לשימוש הנקרא קו-אבולציה והוא מדבר על כך שבסביבה נתונה ניתן לראות התפתחות משותפת של מספר מינים של בעלי חיים יחד בהתאמה לסביבה ואחד לשני.

בהתחשב בעובדה שאנו מכירים היום כ-80 אחוז בלבד מבעלי החיים המתגוררים בים, כנראה שיהיה לנו קשה מאוד להבין את התמונה השלמה ולראות את כל הקשרים הללו שקיימים בין כל האורגניזמים.

הייתי נכנסת כל יום לים עם משקפת ושנורקל ומתצפתת על בעלי החיים שחיים בשונית האילתית. במפרץ אילת יש מגוון בעלי חיים ענק ביחס לגודלו הקטן ובאופן מפתיע, בעלי החיים מתקיימים שם יחד כבר אלפי שנים. המפרץ עצמו הוא ממש פלא טבע, התנאים שלו הם אופטימליים לקיומה של שונית למרות שהוא נמצא בלב במדבר הטמפ' נשארת במשך כל השנה בין 20-27 מעלות (אם הטמפ' הייתה עולה מעל 32 מעלות השונית לא היתה שורדת). גם רמת המליחות וצורת השטח עצמה של המפרץ מאפשרת את מגוון החיים שם וזה ממש לא מובן מאליו שכל זה נמצא וקיים בתוך מקום אחד…

מעבר למידע שצרכתי, בצלילות התחלתי לזהות שיש תמונה גדולה יותר הרמונית שמכילה את כולם כחלק ממערכת אחת. החלקים בה עובדים בכל מיני סוגי יחסים שונים – יש סימביוזה הדדית, יש יחסי טפילות, בכל מקרה בתמונה הכללית הכל הוא הכרחי ותמיד יש קשר בין החלקים השונים, גם אם אנחנו רואים זאת וגם אם לא. התופעה הזאת מוכרת לנו כאפקט הפרפר וככל שאני מתעמקת בה יותר אני מבינה כמה שהכל מושפע ומקושר אחד לשני.

תופעת הקו אבולוציה שהזכרתי היא שונה מאוד ממה שלימדו אותנו עד היום שמי שחזק הוא זה ששורד מכיוון שהקו אבולוציה מדברת על התפתחות משותפת ולא בצורה יחידנית והיא מהווה את הסיכוי להישרדות למעשה. אם התרגלנו לחשוב בצורה כזו שישנה תחרות בין מינים כאן ניתן לראות שדוקא היעילות והמהירות של התפתחות היא טובה יותר כאשר נעשית יחד.